A főtengely jeladó vagy más néven forgattyús tengely helyzetérzékelő egy olyan alkatrész, melynek létezéséről kevés autós tud, mégis rendkívül fontos szerepe van az autó működésében. Meghibásodás esetén lehet, hogy az autó el sem indul, mi pedig csak állunk ott értetlenül, hogy mi lehet a baj. Hogy időben felismerhessük a problémát, nem árt, ha ismerjük a leggyakoribb főtengely jeladó hiba jeleket.
Számos olyan érzékelő, szenzor és jeladó van az autóban, melyeket az átlag autósuk nem is ismernek, és csak akkor szereznek tudomást a létezésükről, amikor azok már meghibásodtak. Sok esetben ilyen a főtengely jeladó is, és mivel nem vagyunk tisztában a létezésével, így a hibajeleket sem ismerjük fel. Pedig vannak elég egyértelmű tünetei annak, ha ez az jeladó meghibásodik.
A következőkben utána járunk, hogy mi is az a főtengely jeladó, mi a szerepe az autóban, milyen jelek utalnak arra, hogy meghibásodott, és persze arra is kitérünk, hogy mi okozhatja a hibákat.
Mielőtt rátérnénk a hibajelek kérésére, először érdemes tisztázni, hogy mi is az a főtengely jeladó, és mi a szerepe az autóban. A főtengely jeladó, melyet motorfordulatszám jeladónak is szoktak nevezni, egy elektromos jeladó, mely a belső égésű motorokban ellenőrzi a főtengely pozícióját vagy forgási sebességét ellenőrzi, tehát a motorfordulatszámért is felelős. Benzines és dízel autókban egyaránt megtalálható, általában a lendkerék környékén helyezkedik el, de egyes autókban a motor hengerblokkjába vagy a főtengely környékén található meg.
A főtengely jeladó feladata, hogy a forgattyús tengely fordulatszámát és szöghelyzetét megállapítsa. Tehát a jeladó figyeli a forgattyús tengely pozícióját, illetve a fordulási sebességet, és ezeket az információkat elküldi a motor vezérlőegységének. Ezek fontos információk a motorkezelés számításaihoz, annyira, hogy sok motor nem is tud működni, ha a főtengely jeladótól nem kap precíz paramétereket.
Jelenleg kétfajta jeladó típus létezik: indukciós jeladó és Hall-jeladó. Hogy melyik van az autónkban, azt ránézésére nehéz megállapítani, pedig a jeladó típusa fontos kérdés a diagnosztika szempontjából.
De előbb beszéljünk a meghibásodás kérdéséről, a főtengely jeladó hiba jeleiről, illetve okairól.
Ha gond van a főtengely jeladóval, akkor általában annak vannak jelei, melyek figyelmeztetik a sofőrt, hogy ezzel a problémával igen is foglalkozni kell. De melyek ezek a jelzések?
• Problémás indítás: ugyebár a főtengely jeladó olyan paramétereket figyel, illetve küld a vezérlőegység felé, melyek lényegesek a motor elindításához. Ha a jeladó hibás, nem küld megfelelő információkat, így az elindulás nehézkes lesz, vagy egyáltalán nem valósul meg.
• Időközönkénti leállás: ha a főtengely jeladó hibás, akkor menet közben megszakadhat a jeladás, ez pedig a motor leállásához vezethet. Ez a jelenség jellemzően kábelproblémát jelez.
• Világít a Check-Engine visszajelző lámpa: az egy nagyon árulkodó jel, hogy a motorellenőrzés lámpa felvillan. Persze ez számos más problémát is jelezhet, de ilyenkor a főtengely jeladóra is érdemes vetni egy pillantást.
• A gyorsulás nagyon változékony: ha hibás a főtengely jeladó, akkor nehézkessé válhat az állandó sebesség fenntartása is. Mivel a főtengely jeladó pontatlan információkat küld a motornak, ezért a vezérlőegység nem képes a megfelelő szinkronizálásra és üzemanyag befecskendezésre.
• Nem működik megfelelően a motor: amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a motor nagyon kínálódik, rángat, esetleg alapjáraton, a lámpáknál vagy kereszteződésben megállva berezeg, és a fordulat nem állandó, akkor az nagy valószínűséggel a főtengely jeladó meghibásodást jelenti. Ezek a jelzések ugyanis arra utalnak, hogy a hengerek nem működnek megfelelően, ezt pedig a hibás főtengely jeladó okozza. Ilyen esetekben a főtengely jeladó nem küld megfelelő információkat, melynek következtében pedig a hengerek véletlenszerűen kihagynak. Ezt a jelenséget a gyújtógyertyák hibája is okozhatja, de ha azok rendben vannak, akkor a főtengely jeladó lesz a ludas.
• Nő a fogyasztás: bár ez a jelzés többféle meghibásodást is jelezhet, de sokszor a főtengely jeladó hibája okozza. Ha ugyanis a főtengely jeladó nem küld megfelelő szinkronizációs információinak a motornak, akkor az üzemanyag befecskendezők nem juttatnak megfelelő mennyiségű üzemanyagot a motorba. Emiatt a motor több üzemanyagot fog használni az átlagosnál, ez pedig észrevehető lesz.
Számos oka lehet annak, hogy a főtengely jeladó nem működik megfelelően. Okozhatja a bajt belső rövidzárlat, vezetékszakadás, sérült impulzus kerék, de szennyeződések is. Ezeket megakadályozni nem igazán lehet, tehát úgy járunk a legjobban, ha figyelünk az árulkodó jelekre, és azonnal szerelőhöz megyünk, ha bármelyiket is tapasztaljuk. A szerelő ilyenkor elvégez egy diagnosztikai tesztet, hogy megállapítsa, pontosan mi is a baj, és ennek fényében végzi el a szükséges javítást vagy cserét.