A kuplungot egyik autósnak sem kell bemutatni, hiszen ez az első alkatrészek egyike, amit a vezetés tanulásakor megismerünk. A kuplung hiba jeleit azonban már jóval kevesebben ismerik fel.
Mielőtt rátérnénk a kuplung hiba jelekre, és a mögöttük húzódó okokra, mindenképp fontos kitérni arra, hogy mi is az a kuplung. A kuplung, vagy más néven a tengelykapcsoló, melynek elsdleges funkciója az, hogy a motor által megtermelt energiát a sebességváltóra irányítsa, onnan pedig ez az energia eljusson a kerekekhez is, tehát mozgásba hozza az autót. A kuplungnak négy fő összetevője van, a kuplungtárcsa, a kinyomó csapágy, a lendkerék, és a kuplungszerkezet, melyek együttes működése kell ahhoz, hogy az említett energia a váltóra terelődjön.
A kuplung persze nem örökéletű, mindenképp szükség lesz a cseréjére valamikor, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mikor. Persze pontosan meghatározni, hogy mikor használódik el ez az alkatrészt, nem lehet, hiszen számos tényező befolyásolja az élettartamát, többek között az, hogy mennyit is váltunk. Ha leginkább az autópályán közlekedünk, akkor akár több százezer kilométert is megtehetünk anélkül, hogy cserére szorulna a kuplung, ha viszont városi forgalomba vezetünk leginkább, akkor már 90-100 ezer kilométernél cserére lehet szükség.
Emellett vannak olyan vezetési szokások, melyek kifejezetten csökkentik a kuplung élettartamát, például, ha dugóban vagy a piros lámpánál folyamatosan nyomjuk a kuplungot várakozás közben, vagy ha minden egyes indulásnál jó nagy gázfröccsel indulunk el.
Vannak olyan jelzések, melyek arra utalnak, hogy a kuplungunk elkopott. Ezeket jellemezően az az autósok is azonosítani tudják, sőt, általában a következő panaszokkal keresik fel a szerelőt:
• hiába nyomjuk a gázt, az autó nem akar gyorsulni
• büdös van a kocsiban induláskor
• nem tudunk felmenni a dombra, hiába pörög a motor
• nem megy a váltás
• nem lehet, vagy nagyon nehéz benyomni a kuplungpedált
• nehezen veszi be a fokozatokat a kocsi
• recseg a kuplung
• csörögő, zörgő hang a motorból
• csúszik a kuplung magas fokozaton
Bármelyik jelenséget is tapasztaljuk, azonnal forduljunk szerelőhöz, mert valószínűleg elkopott a kuplung, de más probléma is lehet vele. A kopás gyakori gond, de nem az egyetlen probléma, ami a kuplung esetében jelentkezhet.
Ahogy fent is látszik, többféle jelzés is utalhat arra, hogy a kuplunggal gond van. Persze bizonyos jelzések nemcsak és kizárólag a kuplung meghibásodását jelentheti, akár a váltóval is lehet gond. Vannak azonban olyan, nagyon gyakori jelzések, melyekre mindenképp következtethetünk arra, hogy a kuplung a ludas. Lássuk, melyek ezek a jelzések, és mi okozza őket:
• Recseg a kuplung, ha egyesbe tesszük a váltót: jellemzően induláskor tapasztalható ez a jelenség, hogy egyesbe tesszük az autót, kuplung benyomva, mi pedig valamilyen rendellenes recsegést hallunk. Ilyenkor nagy rá az esély, hogy a kuplung tárcsa elkopott, de a kuplung bowden hibásodása is okozhatja ezt a jelenséget. Amennyiben nemcsak halk recsegésről van szó, hanem erősebb zajról, akkor viszont a kuplungszerkezet rugóval lehet valami gond.
• A motorból csörgő, zörgő, csattogó hang hallatszik: ha induláskor a motorból csörgő, zörgő, csattogó hangokat hallunk, az biztosan nem jelent jót, és gyakran kuplunghibára is utal. Jellemzően a kettős tömegű lendkerékkel van gond, melynek cseréje fogja megoldani a problémát.
• Nehézkes váltás: a nehézkes váltás nem mindig hiba, különösen idősebb autóknál nem mindig megy könnyen. Ugyanakkor az egyáltalán nem normális, ha folyamatosan ezt tapasztaljuk. Különösen akkor érdemes kuplunghibára gyanakodni, ha egyesbe, illetve hátramenetbe tapasztaljuk a nehézkes váltást. Persze a váltó is lehet hibás, de gyakori, hogy azt a jelenséget a kuplung kopása okozza.
• Csúszik a kuplung, ha magasabb fokozatba kapcsolunk: ez a jelenség egyértelműen arra utal, hogy a kuplung elkopott. Bár elsőre nem biztos, hogy komolyan vesszük ezt a jelenséget, pedig mindenképp fontos, hogy nézessük meg az autót szerelővel, ugyanis ha nem foglalkozunk vele, akár odáig is fajulhat a probléma, hogy az autó nem indul el.
Ahogyan több hibajelnél is utaltunk rá, az ilyen jelenségeket komolyan kell venni, és amint tapasztaljuk őket, azonnal jelezni kell azt egy szakembernek. Persze a legtöbben úgy vannak vele, hogy amíg az autó rendeltetésszerűen működik, mit számít egy kis nehézség indulásnál, váltásnál, vagy épp egy kis recsegés. Minek menjünk szerelőhöz, és fizessünk súlyos pénzeket egy alkatrész cseréjére, ha a mindennapi közlekedésben ez nem okoz gondot.
És lehet, hogy valóban nem okoz semmilyen gondot, ugyanakkor azzal is tisztában kell lennünk, hogy a kuplung hiba jelek nem véletlen jelentkeznek, valamilyen gond, probléma húzódik meg mögöttük, ami először talán csak egy kellemetlen zaj formájában jelentkezik, de súlyos problémákhoz vezethet, melyek orvoslása bizony drágább lesz majd, mint egy alkatrész cseréje. Mi pedig ezt megúszhattuk volna, ha időben lépünk.